Ak máte súdom nariadenú ambulantnú liečbu v Centre pre liečbu drogových závislostí:

Opýtali sme sa pani Evy Schwartzovej, sociálnej pracovníčky CPLDZ:

Nerobíme rozdiely medzi dobrovoľnou a súdom nariadenou liečbou, máte rovnaké možnosti ako ostatní pacienti a môžete byť zaradení do ktorýchkoľvek liečebných programov (skupina čistých, ambulantná detoxifikácia, didaktiky, rezidenčná strednodobá liečba na Jaskovom Rade, atď...).

Treba si uvedomiť, že aj keď ste dlhodobo čistí a súd vám liečbu len dodatočne nariadil, treba prísť. Čo to obnáša? Od ľudí nepožadujeme žiadne mimoriadne výkony, všeobecne platí, že by ste mali prísť raz za týždeň - pravidelne odovzdávať moč na toxikologické vyšetrenie a chodiť na kontroly zdravotného stavu v ambulancii.

Súdy pravidelne každé 2 mesiace posielajú dožiadanie na vaše meno, či sa podrobujete liečbe. Ak nie, môže sa zmeniť nariadená forma liečby z ambulantnej na ústavnú a môžu vám uložiť pokutu za marenie výkonu súdneho rozhodnutia.

Naopak, ak sú vaše moče počas 1 roka negatívne, a vaše návštevy sú pravidelné, Centrum pre liečbu drogových závislostí navrhne zrušenie ochrannej protitoxikomanickej liečby.